Nagyon hasznos dolog naplót írni, főleg ha sok a szabad időd!:)
Megörökítheted benne az emlékeidet, nevezetes eseményeket, dolgokat, stb.-t az életedben.
És gondolj csak bele, milyen jó lesz később visszaolvasni, fiatal korod bohókás, borongós pillanatait.
Hát itt van néhány tipp hogyan is vezess naplót!
Manapság a tinik nagyrésze már nem ír naplót. Inkább blogot vezet, vagy egyáltalán ki se írja magából az érzelmeit. Pedig hidd el, jót tesz! Szerintem jobb kézzel írni a naplódat, nem a neten. Hogy miért?
1. Kiírhatod érzéseidet
Írd le bánatod, örömöd, esetleg csak ha épp van kedved írogatni valamit. Elöveheted, és már ki is öntheted, mi nyomja a szíved. Hidd el, nagyon sokat segít! 4 éve vezetek naplót-2 és fél éve rendszeresen, minden nap. Sokkal kiegyensúlyozatabb vagyok, tisztábban látom a dolgokat, problémákat. Hiszen a naplómban felvázolom a helyzetet, így ennek köszönhetően tisztán látom, hogy is állok én most...Fiú gondjaidat is leírhatod-esetleg ha több fiú tetszik egyszerre, listázni tudod őket-top hely szerint. Kivel lennél legszívesebben, kivel osztanád meg minden titkod, kit mutatnál be feltétlenül szüleidnek, melyik néz ki a legjobban, stb. Így ezt is kissé rendszerezetebbé tudod tenni.
Ha bánatodat írod le, és még egy kicsit sírsz is melléje, sokkal jobban fogod érezni magad. Lehet, hogy olyan kedvedben vagy, amikor senkivel nem akarsz beszélni, de a bánatodat ki akarod adni. Ott a naplód!
2. Akárhova magaddal viheted
A gépedet bajosan hordozhatnád a suliba, vagy esetleg egy unalmas buliba. A laptopodat még elviheted, de azért órán azt se használhatod. Ám a napló örökké ott lehet nálad, akármikor írhatsz bele, még az unalmas órákon is.
3. Nagykorodban is elolvashatod
Biztos ismered a mondást, hogy a szó elszáll, az írás megmarad. És igen! Ha nem ceruzával írtál, sok év múlva is elolvashatod tini korod emlékeit. Gondolj bele...milyen jól fog esni 50 évesen, amikor a 14 éves bajaidat olvashatod. Ezzel majd leendő gyerekedet is segítheted, mert teljesen áttudod majd élni helyzetét-hiszen te is ugyanúgy kifakadtál a naplódban. Vagy arra is jó, ha meg akarod nézni, mit csináltatok mondjuk a suliban április 1-én, ötleteket akarsz meríteni. Csak kinyítod a naplót, megkeresed, és el is olvashatod! :)
Napló fajták:
1. Van, aki csak örömét, bánatát írja le benne-mikorhogy.
2. Van, aki a legemlékezetesebb pillanatokat örökíti meg
3. Van, aki leírja az egész napot, mi történt aznap, mi volt a suliban, milyen jegyeket kapott...
Holt tárold?
Célszerű dolog, ha jól eldugod-hiszen az csak a tiéd, a te legféltettebb titkaid vannak benne, nem jó, ha más is elolvassa azt. Tarthatod a sulis táskádban a többi füzeted mellett, esetleg íróasztalodon pár füzet alatt, esetleg ágyad alatt, éjjeliszekrényed fiókjában/alatt, párnád alatt. Sok titkos hely van-csak rá kell bukkanni!
A naplóírás fontos része lehet az életüknek. A legtöbb napló a tinikorban születik, hisz ekkor érezzük azt, hogy valakinek ki kell önteni szívünk bánatait, örömeit. Valaki azért vezet naplót, hogy tanuljon hibáiból, valaki álomnaplót vezet, valaki pedig olyat, ami a mindennapok örömeit mutatja be.
Ebben a korban már nem annyira divat "lapos" naplót írni (én olyat írok), inkább blogot írnak az emberek. Ez olyan mint hogy az ember már nem nagyon küld levelet, inkább e-mailt. A blogon tulajdonképpen a titkainkat mindenkivel közöljük - névtelenül.
A naplók lehetnek díszítettek ( képekkel, rajzokkal teli) vagy egyszerűen olyan, mintha prózát írnánk. Költöi vénákkal rendelkező emberek esetleg versbe is szedhetik soraikat.
De milyen is legyen egy jó napló?
Olyan, amilyet te képzeltél el. Lehet keményfedelű, írhatsz az álmaidról... Előszőr is írd le hogy ki vagy, mutasd be az ismerőseidet, családtagjaidat (mintha a filmben a főszereplőket írnánk le) és után kiöntheted szíved legnagyobb vágyát. Nagyon jó lesz később visszaolvasni, az előzményekből tanulni. Ajánlom, hogy kezdjél el naplót írni!